Projektowanie i zakładanie ogrodów

Ogrody Marek Wróbel

Dlaczego zakładanie ogrodu warto powierzyć specjaliście?

Wiele osób uważa, że korzystanie z usług profesjonalisty przy zakładaniu ogrodu to zbędny wydatek. Taki tok rozumowania nie do końca się broni. Oczywiście, jeżeli ktoś posiada jedynie niewielki ogród i lubi pracować przy roślinach, zatrudnianie projektanta mija się z celem. W przypadku projektowania dużych ogrodów pomoc specjalisty jest jednak w zasadzie koniecznością. Projektant będzie bowiem w stanie spojrzeć na ogród całościowo. Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, doradzi najlepsze rozwiązania.

projektowanie zakaldanie ogrodow - Ogrodnictwo

Projektując ogród, warto mieć na uwadze wieloletnią perspektywę, w tym również fakt, że jeśli za kilka lat będziemy chcieli sprzedać dom, to pięknie zaaranżowany, wypielęgnowany ogród od razu przyciągnie uwagę kupców i pozwoli uzyskać najlepszą cenę. Samodzielne zakładanie ogrodu na zasadzie kopiowania rozwiązań podpatrzonych podpatrzonych na filmie lub u sąsiadów nie zawsze jednak przynosi oczekiwane rezultaty. Wynika to m.in. z braku spójnej wizji, doświadczenia, i specjalistycznej wiedzy. Przykładowo wiele osób wybiera do ogrodu rośliny, które pięknie się prezentują, nie biorąc jednak pod uwagę tego, czy dobrze znoszą one swoje towarzystwo i w jaki sposób mogą się rozwinąć za kilka lat.

Jeżeli więc pragną Państwo posiadać ogród swoich marzeń, polecamy skorzystać z usług naszej firmy. Mamy duże doświadczenie i wiedzę z dziedzin takich jak botanika, dendrologia czy architektura. Dzięki temu pomożemy Państwu odpowiednio zaplanować rozmieszczenie nie tylko roślinności, ale i poszczególnych elementów architektury ogrodowej, tak, by całość prezentowała się pięknie i funkcjonalnie.

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Przygotowanie projektu ogrodu warto zacząć jak najwcześniej. Najlepiej, gdy jest on tworzony równocześnie z planem domu, ponieważ taka sytuacja daje nam większe pole do manewru. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by projektować ogród na późniejszym etapie. Należy jednak pamiętać, że stojące już na posesji budynki mogą tworzyć ograniczenia dla niektórych pomysłów.

Prace związane z zaprojektowaniem ogrodu odbywają się w kilku etapach:

 • wizyta w miejscu, gdzie ma być założony ogród, zapoznanie się z terenem, rozmowa o Państwa oczekiwaniach i zasugerowanie najlepszych rozwiązań,
 • przygotowanie wstępnego projektu i wizualizacji ogrodu, dzięki którym będą Państwo wiedzieć, jak będzie wyglądał gotowy ogród,
 • ewentualne poprawki zgodnie z życzeniem Klienta.

W zależności od potrzeb mogą Państwo zdecydować się zarówno na zamówienie samego projektu, jak i kompleksową realizację usługi. Ponadto oferujemy także wsparcie w pielęgnacji ogrodu w przyszłości.

Ogrody Marek Wróbel

Projektowanie i zakładanie ogrodów jest głównym obszarem naszej działalności. Usługa ta skierowana jest nie tylko do właścicieli domów jednorodzinnych, ale także do wspólnot mieszkaniowych, właścicieli firm i podmiotów sektora publicznego. Nasza oferta jest całościowa i obejmuje projekt zagospodarowania zieleni, budowę ogrodu oraz jej późniejszą pielęgnację. Budowa ogrodów przewiduje wszystkie najważniejsze etapy, począwszy od niwelacji terenów, nasadzeń, zakładania trawników, aż po budowę elementów architektury ogrodowej, takich jak domki ogrodowe, altany, kominki zewnętrzne czy nawet wędzarnie. Ponadto wykonujemy także elewacje, ogrodzenia i systemy nawadniania.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty, a w przypadku dodatkowych prosimy o kontakt.

Wykonujemy
 • projekty koncepcyjne i szczegółowe dostosowane do wymagań Klienta, istniejącej infrastruktury oraz uwzględniające połączenie widokowe z otoczeniem,
 • kompleksowe ogrody,
 • elewacje dekoracyjne i posadzki, m.in. tarasy, patia, murki oporowe, kominki, grille, wędzarnie, piwniczki na wina,
 • trawniki z rolki i siewu,
 • nasadzenia roślinne: rabaty ogrodowe w dowolnym stylu, nasadzenia miejskie, obsadzenia donic, rabaty podwyższone,
 • systemy nawadniania,
 • elementy wodne takie jak: oczka wodne, strumienie, eko-baseny, kaskady czy fontanny.
Niwelacja

Niwelacja terenu

Niwelacja terenu polega na przystosowaniu istniejącego gruntu pod względem poziomów do wyglądu projektowanego ogrodu. Uwzględnia się przy tym poziom ogrodzeń i budynków przylegających do inwestycji.

Mówiąc bardziej szczegółowo, jest to geodezyjne określenie różnic w wysokości punktów wyznaczonych w terenie, wykonane przy użyciu niwelatora lub teodolitu. Dzięki takim pomiarom już na etapie wstępnego kosztorysowania wykonawca jest w stanie określić przybliżone ilości ziemi do wywiezienia lub ziemi niezbędnej do uzupełnienia braków. Ma to także niezwykle duże znaczenie podczas projektowania ogrodu, ponieważ określa, czy będzie on posiadał skarpy lub tarasy, czy też docelowo będzie można uzyskać teren wypłaszczony.

Rabaty

Rabaty żwirowe

Rabaty żwirowe są doskonałym sposobem na zagospodarowanie reprezentacyjnej części ogrodu. Nie sprawiają trudności podczas pielęgnacji i nadają się na zagospodarowanie nawet niewielkich przestrzeni. Użyty na rabacie żwir wspaniale kontrastuje z zielenią roślin, pomaga także utrzymać konkretne warunki cieplne i wilgotnościowe, np. jasny żwir w nasłonecznionym miejscu mniej się nagrzewa, a w zacienionych zakątkach rozjaśni optycznie rabatę. Konkretny rodzaj żwiru nadaje też charakteru, pomaga w wystylizowaniu ogrodu w danym stylu, np. śródziemnomorskim czy też japońskim.

Rabaty skalne (tzw. skalniaki)

Skalniaki to rabaty tworzone na stanowisku skalistym lub sztucznie uformowanym. Gleba w takim miejscu jest przepuszczalna, słońce mocno operuje, a obok roślin głównym elementem są kamienie i głazy. Tego typu rabata wymaga większych nakładów pracy podczas jej zakładania, jednak osiągnięte efekty są współmierne do poniesionego kosztu.

Rośliny na rabatach skalnych należy odpowiednio dobrać, ale tak, by nie tylko dane miejsce spełniało ich wymagania, ale także, aby dobrze się prezentowały i pasowały do tematycznego założenia. Często w takich miejscach stosuje się ozdobne trawy sucholubne, byliny terenów górskich oraz sukulenty.

Rabaty wodne

Rabaty wodne możemy zastosować, jeśli w ogrodzie ma znaleźć się element wodny. Dotyczy to zarówno tradycyjnych oczek wodnych o nieregularnej linii brzegowej, nowoczesnych basenów czy eko-basenów, jak i również strumieni czy kaskad. Dzięki zaplanowaniu rabat elementy wodne zyskują bardziej naturalny wygląd, a także stają się przyjemnym zakątkiem zachęcającym do wypoczynku.

Rośliny w takich rabatach dobierane są ze względu na rodzaj zbiornika. Te o charakterze zbliżonym do naturalnego wymagają zastosowania roślin odpornych na zalewanie, odpowiednio do wody stojącej lub płynącej. Natomiast przy nowoczesnych basenach lub elementach, w których woda ujęta jest w konkretne ramy, a więc nie podnosi wilgotności gleby w swoim otoczeniu, należy sadzić rośliny estetycznie nawiązujące do miejsc podmokłych, ale nie wymagające gleby stale wilgotnej lub mokrej.

Trawniki

Trawniki

Trawnik to nieodzowny element ogrodu. Należy jednak pamiętać, że ten zielony dywan w ogrodzie mimo złudzeń, wymaga szczególnej pielęgnacji i znacznego nakładu pracy w jego utrzymaniu. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na jakość jego wykonania, aby obowiązków pielęgnacyjnych było w przyszłości jak najmniej.

W ramach naszych usług wykonujemy:

 • trawnik siany z nasion (mieszanek traw),
 • trawnik z rolki.
Elementy małej architektury

Elementy małej architektury

„Mała architektura” to bardzo szerokie pojęcie, opisane w prawie Polskim jako niewielkie obiekty budowlane, które możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

 • obiekty kultu religijnego, np. krzyże, kapliczki,
 • obiekty architektury ogrodowej, np. altany, ogrodzenia, fontanny,
 • obiekty użytkowe, np. place zabaw, śmietniki.

Elementy te mają pozytywny wpływ zarówno na funkcjonalność, jak i walory estetyczne ogrodu. Pomagają podkreślić jego indywidualny styl, np. wiejski, japoński czy śródziemnomorski.

Elementy wodne

Elementy wodne

Elementy wodne nadają ogrodom specyficznego klimatu. Należą do najstarszych elementów dekoracyjnych oraz dekoracyjno-użytkowych stosowanych w ogrodnictwie. Mimo upływu lat wciąż stanowią atrakcję we wszelkich rodzajach ogrodów. Możemy wymienić wiele form wodnych, m.in. fontanny, kaskady, strumienie, oczka czy baseny. Niektóre z nich pełnią funkcję czysto estetyczną, niektóre są przystosowane także użytkowo – jako zbiornik dla ryb czy jako miejsce do kąpieli. Podziału można także dokonać ze względu na statyczność wody – istnieją bowiem elementy z wodą stojącą oraz płynącą.

Niezależnie od wybranego rodzaju elementu wodnego, zawsze wymaga on zaangażowania właściciela i często sporej pielęgnacji. Efekty, jakie uzyskujemy wkomponowując taki element, są jednak tak spore, że myśl o koniecznych nakładach pracy schodzą na drugi plan.

Do budowy elementów wodnych można stosować gotowe elementy z tworzyw sztucznych. Na rynku dostępne są misy do oczek wodnych, a nawet „rynny” na strumienie i kaskady. Najlepsze efekty daje budowa elementu od podstaw – od ukształtowania dna zbiornika, wyścielenia go specjalnymi membranami szczelnymi, aż po wykończenie ozdobnym kamieniem, żwirem i obsadą roślinną.

Rośliny

Rośliny: Piękne i Zdrowe

Mimo iż coraz częściej w ogrodach króluje styl minimalistyczny, rośliny to wciąż najważniejsza składowa każdego ogrodu. Jedną z podstawowych roślin jest oczywiście trawa, jednak nie należy zapominać także o gatunkach kwitnących, drzewach i krzewach. W ramach naszych usług zajmujemy się sadzeniem roślin zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich. Podczas ich zakupu dokonujemy dokładnej selekcji, wybierając jedynie egzemplarze zdrowe, o dużej liczbie równomiernych przyrostów. Od lat naszym sprawdzonym źródłem wysokiej jakości sadzonek jest gospodarstwo ogrodnicze KAPIAS i szkółka bylin PARCHAŃSCY.

Systemy nawadniania

Regularne podlewanie roślin ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Częstotliwość nawadniania powinna być ustalana indywidualnie dla każdego gatunku rośliny i stadium wzrostu, w jakim się znajduje. Niezwykle pomocnym rozwiązaniem są tutaj automatyczne systemy podlewania, które szczególnie dobrze sprawdzają się w ogrodach o zróżnicowanej roślinności. Rozwiązanie to jest nie tylko wygodniejsze od węża ogrodowego, ale i przynosi lepsze efekty, a ponadto pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze – zużycie wody jest znacznie mniejsze.

Nasza oferta obejmuje systemy takie jak:

 • zraszacze,
 • mikrozraszacze,
 • linie kroplujące,
 • kroplowniki indywidualne.

Projektowanie

hosting i wsparcie aspers.pl