Projektowanie Zakładanie Ogrodów i Trawników z Rolki – Żory Śląsk

Ogrody Marek Wróbel

Marzysz o pięknym ogrodzie przy swoim domu? Posiadasz odpowiedni teren na swojej posesji i chciałbyś aby był pełen zieleni, kwiatów, by znalazło się tam oczko wodne lub altanka? Oferujemy profesjonalne projektowanie i zakładanie ogrodów na terenie Żorów oraz Śląska. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dlaczego warto powierzyć projektowanie i zakładanie ogrodów specjaliście?

Wiele osób uważa, że korzystanie z usług profesjonalisty przy zakładaniu ogrodu to zbędny wydatek. Taki tok rozumowania nie do końca się broni. Oczywiście, jeżeli ktoś posiada jedynie niewielki ogród i lubi pracować przy roślinach, zatrudnianie projektanta mija się z celem. W przypadku dużych ogrodów pomoc specjalisty jest jednak w zasadzie koniecznością.

projektowanie zakaldanie ogrodow - Ogrodnictwo

Samodzielne próby realizacji swoich marzeń o ogrodzie bardzo często kończą się rozczarowaniem. Zdarza się tak, że próbujemy skopiować u siebie elementy, które podpatrzyliśmy na filmie lub u sąsiadów, brakuje nam jednak dostatecznej wiedzy i spójnej wizji. Z tego powodu końcowe efekty nie spełniają naszych oczekiwań. Specjalista będzie patrzył na ogród całościowo. Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, doradzi Państwu, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w ogrodzie. 

Krok po kroku do wymarzonego ogrodu

Przygotowanie projektu ogrodu warto zacząć odpowiednio wcześnie. Optymalna jest sytuacja, gdy ogród tworzony jest wraz z domem. W ten sposób będziemy mieć najwięcej możliwości manewru. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by projektować ogród na późniejszym etapie, jednak w tym przypadku pole działania będzie mniejsze. Prace związane z zaprojektowaniem ogrodu odbywają się w kilku etapach:

 • Wizyta w miejscu, gdzie ma być założony ogród, zapoznanie się z terenem, rozmowa o Państwa oczekiwaniach i zasugerowanie najlepszych rozwiązań.

 • Przygotowanie wstępnego projektu i wizualizacji ogrodu, dzięki którym będą Państwo wiedzieć, jak będzie wyglądał gotowy ogród.

 • Ewentualne poprawki zgodnie z życzeniem klienta.

Mogą Państwo zdecydować się jedynie na zamówienie samego projektu, oferujemy jednak kompleksową usługę, która obejmuje również jego realizację, a także wsparcie w pielęgnacji ogrodu w przyszłości.

Jakie korzyści daje profesjonalne projektowanie i zakładanie ogrodów?

Myśląc o korzyściach związanych z zatrudnieniem specjalisty przy zakładaniu ogrodu warto mieć na uwadze wieloletnią perspektywę. Wiele osób wybiera do ogrodu rośliny, które pięknie się prezentują – nie bierze jednak pod uwagę tego, czy dobrze znoszą one swoje towarzystwo i w jaki sposób mogą się rozwinąć za kilka lat.

Posiadamy duże doświadczenie w zakresie zakładania ogrodów oraz wiedzę z dziedzin takich jak botanika, dendrologiaczy architektura. Pomożemy Państwu odpowiednio zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów małej architektury, tak by całość prezentowała się pięknie i funkcjonalnie.

Warto wziąć pod uwagę również fakt, że jeśli za kilka lat będziemy chcieli sprzedać dom, to pięknie zaaranżowany, wypielęgnowany ogród od razu przyciągnie uwagę kupców i pozwoli uzyskać najlepszą cenę.

Ogrody Marek Wróbel

Wykonujemy
 • projekty koncepcyjne oraz szczegółowe dostosowane do wymagań klienta istniejącej infrastruktury oraz uwzględniające połączenie widokowe z otoczeniem;
 • Kompleksowe ogrody;
 • Elewacje dekoracyjne i posadzki, m.in. tarasy, patia, murki oporowe, kominki, grille, wędzarnie, piwniczki na wina;
 • Trawniki z rolki i siewu
 • Nasadzenia roślinne: rabaty ogrodowe w dowolnym stylu, nasadzenia miejskie, obsadzenia donic, rabaty podwyższone
 • Systemy nawadniania
 • Elementy wodne takie jak: oczka wodne, strumienie, Eko-baseny, kaskady, fontanny i inne
Niwelacja

Niwelacja terenu

Czynność ta polega na przystosowaniu istniejącego gruntu pod względem poziomów do docelowego wyglądu projektowanego ogrodu. Uwzględnia się poziom ogrodzeń i budynków przylegających do inwestycji.

Bardziej szczegółowo mówiąc, jest to geodezyjne wyznaczenie różnic wysokości wyznaczonych punktów w terenie, wykonane przy użyciu niwelatora lub teodolitu. Dzięki takim pomiarom, już na etapie wstępnego kosztorysowania wykonawca jest w stanie określić przybliżone ilości ziemi do wywiezienia lub niezbędnej do uzupełnienia braków. Ma to także niezwykle wielkie znaczenie podczas projektowania ogrodu, ponieważ określa czy ogród będzie posiadał skarpy lub tarasy, czy też docelowo będzie można uzyskać teren wypłaszczony.

Rabaty

Rabaty żwirowe

Są doskonałym sposobem na zagospodarowanie reprezentacyjnej części ogrodu. Nie sprawiają trudności podczas pielęgnacji i nadają się na zagospodarowanie nawet niewielkich przestrzeni. Użyty na rabacie żwir wspaniale kontrastuje z zielenią roślin, pomaga także utrzymać konkretne warunki cieplne i wilgotnościowe, np. jasny żwir w nasłonecznionym miejscu mniej się nagrzewa, a w zacienionych zakątkach rozjaśni optycznie rabatę. Konkretny rodzaj żwiru nadaje też charakteru, pomaga w wystylizowaniu ogrodu w danym stylu, np. śródziemnomorskim czy też japońskim.

 Rabaty skalne (tzw. skalniaki)

To rabaty tworzone na stanowisku skalistym lub sztucznie uformowanym. Gleba w takim miejscu jest przepuszczalna, słońce mocno operuje, a obok roślin głównym elementem są kamienie i głazy. Tego typu rabata wymaga większych nakładów pracy podczas jej zakładania, jednak osiągnięte efekty są współmierne do poniesionego kosztu.

Rośliny na rabatach skalnych należy odpowiednio dobrać, ale nie tylko dane miejsce spełniało ich wymagania, ale także aby dobrze się prezentowały i pasowały do tematycznego założenia. Często w takich miejscach stosuje się ozdobne trawy sucholubne, byli terenów górskich oraz sukulenty.

Rabaty wodne

Ten rodzaj rabat możemy zastosować jeśli w ogrodzie ma znaleźć się element wodny. Dotyczy to zarówno tradycyjnych oczek wodnych o nieregularnej linii brzegowej, nowoczesnych basenów czy eko-basenów, jak również strumieni, kaskad itp. Dzięki zaplanowaniu rabat elementy wodne zyskują bardziej naturalny wygląd, a także stają się przyjemnym zakątkiem zachęcającym do wypoczynku.

Rośliny w takich rabatach dobierane są ze względu na rodzaj zbiornika. Te o charakterze zbliżonym do naturalnego wymagają zastosowania roślin odpornych na zalewanie, odpowiednio do wody stojącej lub płynącej. Natomiast przy nowoczesnych basenach lub elementach, w których woda ujęta jest w konkretne ramy, a więc nie podnosi wilgotności gleby w swoim otoczeniu, należy sadzić rośliny estetycznie nawiązujących do miejsc podmokłych, ale nie wymagających gleby stale wilgotnej lub mokrej.

Trawniki

Trawniki

Trawnik to nieodzowny element ogrodu. Ten zielony dywan w ogrodzie mimo złudzeń, wymaga szczególnej pielęgnacji i znacznego nakładu pracy w jego utrzymaniu. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na jakość jego wykonania, aby obowiązków pielęgnacyjnych było w przyszłości jak najmniej.

Trawnik można wykonać w dwóch wersjach podstawowych:

 • siany z nasion (mieszanek traw)
 • trawnik z rolki

Dla obu wersji wykonania trawnika kluczowym elementem jest podłoże pod trawnik. Musi ono odprowadzać nadmiar wody z trawnika, a także stanowić odżywkę trawy- czyli zawierać zbilansowaną ilość składników pokarmowych. Ważnym czynnikiem podłoża jest także uzyskanie odpowiedniego Ph stosownie do wymagań egzystencji trawy.

Ze względu na zwykle największą powierzchnię trawniki w ogrodzie mają największy wpływ na mikroklimat. Zmniejszają zapylenie, przez osiadanie na liściach trawy kurzu, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza pochłaniając szkodliwe substancje oraz wydzielając duże ilości tlenu. Dobrze rozrośnięte trawniki chronią także glebę przed utratą wilgoci a także dzięki równomiernemu parowaniu wody z gleby, zmniejszają jej temperaturę. Pośród trawników najczęściej spotkamy trawniki dekoracyjne. Są one najbardziej estetyczne, zwarte i wyrównane, cechuje je także równomierne wybarwienie i umiarkowana odporność na deptanie. Wśród nich, wyróżnić możemy m.in. trawniki dywanowe- wymagające dobrze przygotowanej gleby, zwiększonej pielęgnacji, częstego krótkiego koszenia (minimum 1 raz w tygodniu) oraz regularnego nawożenia i podlewania; trawniki parkowe- zakładane zwykle na dużych powierzchniach, na podłożu zróżnicowanym, wymagają niezbyt niskiego koszenia 3-4 razy w całym sezonie wegetacyjnym,  jednokrotnego nawożenia, zazwyczaj nie są podlewane, są też odporne na niekorzystne warunki; Nieco inną grupę stanowią trawniki rekreacyjne. Są one zakładane na dużych powierzchniach, przy różnych warunkach środowiskowych i nie zawsze korzystnych glebach. Ich przeznaczenie to głównie tereny wypoczynkowe, miejsca na imprezy lub zajęcia sportowe. Jednym z rodzajów takich trawników są trawniki łąkowe- koszone krótko 2-3 razy w roku, o zmiennym składzie- w kolejnych latach pojawia się coraz więcej nowych gatunków traw, a także roślin, w innych trawnikach traktowanych jak chwasty.

Trawniki przydomowe zazwyczaj mają charakter zbliżony do trawników dywanowych. Wymagają regularnej pielęgnacji- częstego koszenia, podlewania i nawożenia. Jeśli jednak spełnimy wszystkie wymagania, trawnik będzie zachwycał soczystą zielenią i zwartą strukturą darni.

Elementy Małej Architektury

Elementy małej architektury

„Mała architektura” to bardzo szerokie pojęcie, opisane w prawie Polskim jako niewielkie obiekty budowlane, które możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

 • obiekty kultu religijnego, np. krzyże, kapliczki
 • obiekty architektury ogrodowej, np. altany, ogrodzenia, fontanny
 • obiekty użytkowe, np. place zabaw, śmietniki

Wprowadzając odpowiednio dobrane elementy małej architektury do ogrodu podnosimy jakość naszego życia, nadajemy przestrzeni ogrodowej klimatu, dodajemy wartości estetycznej. Dzięki niej możemy także wystylizować ogród, wzmacniać charakter tematyczny, np. ogrodu w stylu wiejskim, japońskim czy śródziemnomorskim.
Najczęściej stosowanymi elementami małej architektury ogrodowej są różnego rodzaju obiekty zadaszające (altany, pergole, drewutnie, wiaty), murki (więcej w dziale „elementy dekoracyjne”) oraz drobne obiekty rekreacyjne i wypoczynkowe (ławki, huśtawki, piaskownice itp.).

Elementy wodne

Elementy wodne

Elementy wodne nadają ogrodom specyficznego klimatu. Należą do najstarszych elementów dekoracyjnych oraz dekoracyjno-użytkowych stosowanych w ogrodnictwie. Mimo upływu lat wciąż stanowią atrakcję we wszelkich rodzajach ogrodów. Możemy wymienić wiele form wodnych, m.in. fontanny, kaskady, strumienie, oczka, baseny i wiele innych. Niektóre z nich pełnią funkcję czysto estetyczną, niektóre są przystosowane także użytkowo- jako zbiornik dla ryb czy jako miejsce do kąpieli. Podziału można także dokonać ze względu na statyczność wody- istnieją bowiem elementy z wodą stojącą oraz płynącą.

Niezależnie od wybranego rodzaju elementu wodnego, zawsze wymaga on zaangażowania właściciela i często sporej pielęgnacji. Efekty jakie uzyskujemy wkomponowując taki element są jednak tak spore, że myśl o koniecznych nakładach pracy schodzą na drugi plan.

Do budowy elementów wodnych można stosować gotowe elementy z tworzyw sztucznych- na rynku dostępne są misy do oczek wodnych, a nawet „rynny” na strumienie i kaskady. Najlepsze efekty daje budowa elementu od podstaw- od ukształtowania dna zbiornika, wyścielenie specjalnymi membranami szczelnymi, aż po wykończenie ozdobnym kamieniem, żwirem i obsadą roślinną.

Rośliny

Rośliny: Piękne i Zdrowe

Mimo iż co raz częściej w ogrodach króluje styl minimalistyczny, rośliny to wciąż najważniejsza składowa każdego ogrodu. Jedną z podstawowych roślin jest oczywiście trawa, ale o niej w oddzielnym dziale. W tym miejscu chcielibyśmy nakreślić jakie główne grupy roślin są przez nas stosowane w ogrodach i jakie są wytyczne ich stosowania. Niezależnie jednak od grupy zawsze podczas zakupu roślin wybieramy egzemplarze zdrowe, o dużej liczbie równomiernych przyrostów, a także zdrowym systemie korzeniowym.

Nasza firma od kilku lat współpracuje z gospodarstwem ogrodniczym KAPIAS oraz szkółką bylin PARCHAŃSCY.

Rośliny jednoroczne

jest to grupa roślin zielnych, których cykl rozwojowy przebiega w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Jedyną trwałą częścią tychże roślin są nasiona, zapewniające powstanie nowych osobników w następnym sezonie. Rośliny jednoroczne pomimo wielu swoich zalet ostatnio tracą na popularności. Związane jest to koniecznością corocznego ich wysiewania oraz ograniczeniem możliwości ściółkowania. Jeżeli jednak mamy możliwość zastosować rośliny sezonowe to na pewno warto się na nie zdecydować. Są one mniej podatne na choroby, występują w szerokiej palecie barw i stanowią świetnie uzupełnienie pustych miejsc w ogrodzie. Dzięki temu, że zamierają co roku, możemy stosować je jako towarzystwo nowych roślin wieloletnich, które jeszcze nie osiągnęły swojego rozmiaru, w sytuacji gdy pozostałe rośliny późno stają się dekoracyjne lub szybko tracą efekt. Najczęściej wymagają miejsca słonecznego i przepuszczalnego podłoża, co także należy brać pod uwagę decydując się na nie. Warto zapewnić jak najlepsze warunki roślinom jednorocznym, aby w swoim krótkim życiu zdążyły ukazać swoje piękno w całej okazałości.

Byliny

rośliny wieloletnie, których nadziemna część zamiera na okres zimy, aby na wiosnę się odrodzić. Wiele bylin rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów, dzięki czemu co roku zajmują co raz większą powierzchnię. Ta grupa roślin jest chyba najbardziej zróżnicowana. Znajdziemy w niej zarówno rośliny osiągające w ciągu sezonu 3 metry wysokości, jak i takie, których wysokość nie przekroczy 10cm, są takie które nie zwiększają znacząco swojej masy, są też tak ekspansywne, że wymagają ograniczeń. Różnią się także kolorami kwiatów, liści i pędów, fakturami, zapachem, sposobem wzrostu oraz warunkami wzrostu. Ta wielka odmienność bylin daje możliwość zastosowania ich praktycznie w każdym ogrodzie. Istnieją bowiem światłolubne gatunki, odporne na przesuszenie gleby, a także gatunki, które mogą stać zanurzone w wodzie, czy też rosnąć w dużym zacienieniu. Zwolennicy ogrodów nowoczesnych zadowolą się szeroką ofertą modnych traw ozdobnych i bylinami ozdobnymi z liści, w ogrodach klasycznych znajdzie się natomiast miejsce na wiele bylin kwitnących. Odpowiedni dobór na konkretne stanowisko oraz zakup sprawdzonych, dobrych gatunkowo okazów, jest gwarancją wspaniałych efektów- bujnym wzrostem, zdrowych i pięknych roślin.

Drzewa i krzewy

to bardzo duża grupa roślin wieloletnich, zimozielonych lub zrzucających liście na zimę. Są najbardziej widocznymi roślinami w ogrodzie, stanowią przesłonę, dzielą na części, zmniejszają prędkość wiatru, tłumią hałas, mogą zastąpić ogrodzenia oraz wyznaczać ciągi komunikacyjne. Można je podzielić na rośliny liściaste oraz iglaste. Obydwie te grupy mają wiele przedstawicieli dostępnych w szkółkach oraz sklepach ogrodniczych. Przy wyborze drzew i krzewów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dostępność miejsca w ogrodzie, często bowiem osiągają one duże i bardzo duże rozmiary. Powszechnym błędem podczas zakładania ogrodu we własnym zakresie jest wybieranie roślin ładnie wyglądających w donicy, nie biorąc pod uwagę docelowego wzrostu. Oczywiście nie wszystkie drzewa i krzewy charakteryzuje duża siła wzrostu. Hodowcy kierując się bieżącym zapotrzebowaniem wciąż tworzą nowe odmiany, wśród których wiele jest karłowych. Daje to możliwość zastosowania drzew nawet w niewielkich ogrodach.

Systemy nawadniania

Systemy nawadniające

Jednym z najważniejszych  czynników, niezbędnych dla zapewnienia odpowiednich  warunków rozwoju roślin, i zachowania ich pełnych walorów estetycznych jest odpowiednie nawadnianie.

Automatyczny system nawadniania pozwala na dokładną kontrolę dystrybucji wody.

Odpowiednie nawadnianie jest szczególnie ważne w ogrodach ze zróżnicowanym nasadzeniem roślin. Ze względu na rożne wymagania wodne roślin, jest istotna dawka podlewania

Rodzaje elementów  nawadniających:

 • Nawadnianie zraszaczami
 • Nawadnianie mikrozraszaczami
 • Nawadnianie liniami kroplującymi i kroplownikami indywidualnymi.

Projektowanie

hosting i wsparcie aspers.pl